Ce echipă e asta? Dunărea?

0
56

În semifinala disputată ieri la sala Polivalentă de la Călărași, Dunărea a trecut scor 3 – 0 de Oderhei, echipă care a terminat campionatul Ligii 1 pe locul 2. Nimeni nu avea curajul să parieze pe o victorie a călărășenilor, trupă care terminase inițial sezonul pe poziția a 6-a. Trupa lui Șotârcă a ajuns până aici după ce a învins United Galați, o altă formație mult mai titrată în Liga 1, învingând-o atât în tur cât și în retur.

Cu Odorheiu Secuiesc nu prea erau speranțe însă dăruirea și ambiția jucătorilor au dus la o victorie care a intrat în istoria sportului călărășean. Prima repriză a fost una mai mult de tatonare, atât gazdele cât și oaspeții au trecut rând pe rând pe lângă deschiderea scorului. Repriza secundă a fost mult mai alertă. Dunărea a deschis balul prin Gabriel Șerban (Zena), la nici 2 minute de când a fost introdus pe teren. Ionuț Movileanu și Marian Șotârcă au dus scorul la 3 – 0 și Dunărea cu un picior în marea finală. Pe 2 mai este programat returul la Odorhei însă călărășenii au mari șanse să golească visteria clubului Dunărea, mai ales la capitolul prime și să ajungă în marea finală.

Cealaltă semifinală se joacă astăzi între Tg. Mureș și Autobergamo Deva.